Gündem

Film Hikayesi Nasıl Yazılır

Filmleri ve dizileri seven ve bu alana hayranlık duyan herkesin aklından en az bir kez de olsa geçmiştir bir senaryo yazmak. Eğer siz de bu alana heves duyuyor ve kendi senaryonuzu yazmak istiyorsanız bu yazımızda sizler için birkaç öneride bulunacağız. Unutmayın ki şu ana kadar yazılmış en iyi senaryolar sadece yüksek bir hayal gücü ve yaratıcı zekanın ürünüdür ve istisnasız hepimiz bu yaratıcı zekaya ve hayal gücüne sahibiz. Yapmamız gereken tek şey ise bu yaratıcı zekayı ve hayal gücünü serbest bırakarak nasıl harikalar yaratabileceklerini görmektir. Şimdi ise bu yaratıcı zekayı ve hayal gücünü serbest bırakmanız ve düşlediğiniz o senaryoyu yazabilmeniz için neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

Disiplinli Olun

Zihnimiz biz onu zorladıkça gelişen bir yapıya sahiptir. Genelde en mükemmel icatların bulunması, en güzel şarkıların ve şiirlerin yazılması, en iyi senaryonun alkış ve beğeni toplamasının yolu bunları gerçekleştirmek için masa başına oturup emek harcamaktan geçer. Film izle Eğer siz de hayalinizdeki senaryoyu yazmak istiyorsanız bunun ilk zorunluluğu masa başına oturup vakit harcamaktan geçer. Her gün düzenli bir şekilde masa başına oturup da zihninizi bu konuda çalışmaya zorlarsanız zaman içerisinde zihniniz de size harika film senaryoları fikirleriyle gelecektir.

Çevrenizi Gözlemleyin

Başarılı senaristlerin bir ortak özelliği de çevrelerini gözlemleme ve bu çevre gözleminden birbirinden farklı anlamlar çıkarmaktır. Çevrenizde gözlemlediğiniz insanlar, durumlar ve olaylar arasında ne kadar anlam kurabiliyorsunuz? Unutmayın ki zihnimiz anlamlar kurdukça gelişen bir yapıya sahiptir. Siz de çevrenizde gerçekleşenlerle ilgili ne kadar çok bağlantı kurarsanız bu bağlantılar zihninizi bir o kadar genişletecek ve bu sayede bu anlam zenginliğini senaryolarınıza yansıtabileceksiniz. Unutmayın ki en başarılı senaristler ve yazarlar günlük hayattaki tecrübelerini ve yaşadıklarını yazılarına aktarabilen kişiler arasından çıkarlar. Bir film site olan http://fulltimehdfilmizle.com ulaşabilirsiniz.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Genelde senaryo yazmaya yeni başlayanlarda “bu beğenilmeyecek” gibi bir korku oluşur ve senaryo yazımından vazgeçerler. Oysaki bu korkunun hiçbir geçerli yanı yoktur. Her şeyden önce, yazmış olduğunuz senaryo tamamen sizin hayal gücünüzün bir ürünüdür ve bu yüzden de hiçbir kurala tabii değildir. Yani, senaryonuzu istediğiniz gibi yazmakta serbestsiniz. Eğer dış baskıları düşünmeden zihninizi serbest bırakırsanız ve başkalarının değil sadece sizin beğenmeniz için yazarsanız hayal gücünüzün kapılarını açmış olacak ve bu sayede senaryo yazım sürecini sizin için daha eğlenceli hale getirebileceksiniz.

 Bu yazımızda sizler için etkili bir senaryo yazmak için sahip olmanız gereken üç önemli bakış açısından ve bu bakış açılarını nasıl pratiğe dökebileceğinizden bahsettik. Unutmayın ki yazdığınız senaryolar tamamen sizin hayal gücünüzün ve yaratıcı zekanızın bir ürünüdür. O halde kendinizi hiçbir baskıya maruz bırakmadan tamamen içinden geleni yazmanız demek ortaya güzel bir eser çıkarabileceksiniz demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri