Sağlık

Emeklilikte Yaşa Takılanlara EYT Müjdeli Haber geldi

Emeklilikte Yaşa Takılanlara EYT Müjdeli Haber geldi. EYT bekleyenler hükümetten düzenleme beklemektedir. Emekli olabilmek için kanuna bakıldığı zaman, primleri ödenen kişilerin belirli yaşlarda emekli olacağı bilinmektedir. Prim ve sigortalılık süresi tam olan kişiler, yaş sınırında olmadığı için emekli olamamaktadır. Bu sebeple emeklilikte yaşa takılanlar için haber beklenmektedir. iyi1haber.com sitesinin yaptığı son dakika haberi ile sizlere bilgiler vereceğiz.

Emekliye son dakika haberleri olarak verilen EYT müjdesi ile birlikte bu yasanın ne zaman çıkacağı merak konusu olmaktadır. 2021 yılından itibaren açılan bu konularda EYT yasasının çıkmayacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan söylemişti. Ama muhalefet EYT bekleyenler için yeni bir yasa çalışması yapıldığını duyurdu. 

Emeklilikte yaşa takılanlar kimler ?

Emekli olmak için sigorta prim ve günleri tam olan kişilerin, yaş durumu yüzünden emekli olamamalarına emeklilikte yaşa takılma deniyor. Bunun için kısaca EYT olarak da haberlerde görebiliriz. 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için yasa geriye dönük işletildiğinden bir düzenleme olması halinde büyük bir ihtimalle bu tarih öncesinde sigortalı olanları kapsayacak.

EYT yasasından kimler yararlanacak ?

08.09.99 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanların, daha önceki zamanlarda prim günlerini doldurmaları durumunda emekli olduğunu biliyoruz. 1999 yılından sonra çıkartılan bir yasa ile 08.09.99 öncesi sigorta başlangıcı olanlara da yaş sınırı getirildi. Ancak aldığımız duyumlara göre yasadan 08.09.1999 tarihinden önce girişi olup emekli olmak için prim gün sayısı şartını sağlamış olanlar yararlanabilecek. Normal emeklilik süresine göre daha düşük maaş bağlanarak kişilerin emekli edilmesi de alınan duyumlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir