Gündem

Matpleksi.com Üretimini Yaptığı Pleksi boru nedir?

Pleksi borular ve pleksi çubuklar “pleksi borular” veya “akrilik borular” olarak da bilinir. Bu çok şeffaf ve basit bir boru türüdür. Isı, akışkan özelliği ve darbeye dayanıklı yapısı nedeniyle pratik avantajlara sahiptir. Pleksiglas tüpler, pleksiglasın lazerle kesilmesi de dahil olmak üzere çeşitli işlemlerden geçer.

Pleksiglas tüpler iki şekilde yapılabilir. Ekstrüzyon veya döküm. Ekstrüzyon işlemi, ham pleksilerin ekstrüderin namlusuna yerleştirilmesiyle başlar. Orada, namlu ve ısıtma elemanı boyunca dönen vida tarafından üretilen mekanik enerjinin etkisi nedeniyle yavaş yavaş erir. Daha sonra, erimiş polimer bir kalıba yerleştirilir ve polimer bir tüpe dönüştürülür. Bu tüp soğutulduğunda katılaşır.

Dökme pleksiglas tüpler, malzemenin bir kalıba dökülüp katılaştırılmasıyla yapılır. Ekstrüde pleksi boruların üretimi ucuzdur, ancak sadece mükemmel mukavemete sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda üretimi ve işlenmesi kolay dökme demir borular kadar stabil değildirler. Ek olarak, kalıplanmış pleksi tüp güneş ışığına maruz kalmaz ve çeşitli koşullar altında stabildir. Bunun evde haricinde kullanım şekline uygun olması için, ekstrüde pleksiglas tüp, bir el testeresi yada şerit testereyle rahatça kesilebilir.

Pleksiglas borular, kareler, dikdörtgenler, daireler, ovaller ve diğer özel şekiller dahil olmak üzere çeşitli şekillerde üretilmektedir. Pleksi boru; Nominal dış çap, dış çap toleransı, nominal duvar kalınlığı ve duvar kalınlığı toleransı kullanılarak ölçülür. 

Renk parlak veya mat olabilir. Pleksiglas tüpler birçok endüstride kullanılmaktadır. Pleksinin yerinde kullanımı, et kalınlığı, şekilsel formu, renkleri, esnekliği ve ekstrüde niteliğine göre değişir. Örneğin, pleksiglas borularda veya basınçlı kaplarda delik açılmasını gerektiren uygulamalar için dökme pleksi boru seçilmelidir.

 Pleksi boru nasıl kullanılır?

Pleksi boruların birçok kullanım alanı vardır. çoğu oyuncak ve ev eşyasında bulunur ve ayrıca POP ekranları ve cam borular yerine kullanılabilir. Ayrıca birçok bilim insanı ve tıp uzmanı pleksitüpleri cerrahi aletler, biyotıp ve laboratuvar ekipmanlarında kullanır. Şeffaf pleksiglas tüpler mimari, sanat ve tasarım projelerinde de kullanılabilir.

Pleksi boru

Dökme pleksi borular hafiftir ve ekstrüde edilenlere benzer çeşitli renk ve kalınlıklarda mevcuttur. Ekstrüde pleksiglas tüplerden daha yüksek termal kararlılık, daha iyi optik şeffaflık, daha iyi kimyasal direnç ve daha iyi işleme özellikleri sunar. Bu özelliklerden dolayı, kalıplanmış pleksiglas akvaryumlar genellikle modelleme, oyma ve lazer işleme için kullanılır. Tüm pleksi modellerine web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Pleksi İstanbul merkezli Şirket Web Sitesi:

https://www.matpleksi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir