Gündem

İKİNCİ EL TELEFON

Herhangi bir nedenden dolayı paketi açılmış ve kullanılmış daha sonra ise başka bir şahsın kullanımına sunulması için satışa çıkarılan telefonlara ikinci el telefon denir.

İkinci el telefonlar insanların ilk cep telefonlarını kullanmaya başladıklarında piyasası oluşmuş ve günümüze kadar gelmiştir.

Cep telefon markalarının artması dolayısıyla çeşitliliğin oluşması bu sektörü daima canlı tutmuş ve birçok kişi oluşumdan faydalanmıştır.

 Günümüzde ise ikinci el telefon sektörü hem avantaj hem de dezavantaj durumları oluşmuştur.

İkinci el telefonların olumlu yönlerinden bahsedecek olur isek, öncelikle ithal ettiğimiz akıllı cep telefonları kur farkından dolayı maalesef fiyatları artmış ve bu ürünlere ulaşılmaz duruma gelmiştir. Hal böyle iken artık ikinci el telefon fiyatları bizlere daha cazip hale geliyor.

Yine akıllı telefonların her yıl yeni modeli tanıtılmakta ve kendini geliştirmektedir. Telefon modelini yükseltmek isteyenler elindeki telefonu satarak kendine bir ekonomik bir alan hazırlamaktadır.

Yine ikinci el telefon kullanımının artması ithalatı azaltmaya yönelik güzel bir tasarruf oluşturmaktadır.

İkinci el telefon sektörü iş istihdamı sağlamakta olup teknik servisler, spot telefon mağazaları, online satış yapan kurumsal firmalar vb… yerlerde ikinci el telefon satışları sağlanmaktadır.

İkinci el telefonun elbette daha fazla olumlu yönleri bulunmaktadır çünkü bir ürünü ne kadar uzun ömürlü kullanır isek bizlerin ve ülkemizin ekonomisinden aynı oranda tasarruf etmiş oluruz.

İkinci el telefonlarda gözlemlediğimiz olumsuz yönlerinden bahsedecek olursak öncelikle ikinci el telefonun mevcut ve geçmiş durumu hakkında bilgi sahibi olunmadığı için her an arızalanma riski ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Yine ikinci el telefon alış ve satışlarında yaşanan en büyük sorunlardan biri de güven sorunudur. Fiyat, donanımsal ve yazılımsal sorun, güvenlik, kopya ımeı gibi durumlar güveni zedelemekte ve alış verişi zora sokmaktadır.

Bu olumsuz yönlerin artması ikinci el telefonların piyasada ticaret bakanlığının getirdiği kurallar ile yenilenmiş telefon adı altında satışları mümkün olmaktadır. Yani ikinci el telefonların yerini yenilenmiş telefonlar almış ve yürürlüğe girmiştir. Yinede şahıslar arasında ikinci el kavramı devam etse de kurumsal firmalarda bu uygulama azalmıştır.

İkinci el telefon almanın en avantajlı ve en güvenli adreslerinden biri olan Senatech yukarıda belirttiğimiz olumsuz durumlarla karşılaşmak istemeyen müşterilerimiz için tek adres diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri