Gündem

Fotoğrafçılık Sanattır

Fotoğrafçılık Sanattır

Fotoğrafçılığın bir sanat olup olmadığı sıkça gündeme geliyor. Sözlükler sanatı; bir duygunun, tasarımın, güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemler diye tanımlıyor. Kelime karşılığı olarak “Yaratıcılık” da tek başına kullanılıyor. Resmi bir evrak için standart usul ve şekilde çekilen bir fotoğrafçının bu yaptığına sanat denilemese de herkesin gördüğünün dışındakini gören, ışığı farklı algılayan insanların yaptığına sanat dememek mümkün görünmüyor. Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in “En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.” sözü fotoğrafçılığın bir sanat olduğunu izah etmek için aslında başka söze hacet bırakmıyor.

Nerde Başlamalının da Cevabı Var

Salgın hastalık insanları, toplu yaşam kültüründen tabiat içinde yalnız yaşamaya doğru itiyor. Hastalık bir yandan insanları korkuturken bir yandan da bugüne kadar ertelenen zevklere kapı açıyor, hobilerle uğraşmak için fırsatlar ortaya çıkarıyor. Birçok insanın hobisi olan fotoğrafçılıkla ilgili İnternette dolaşırken Anıl Uzun adlı fotoğrafa gönül vermiş bir sanatçının dopdolu sayfasıyla karşılaşıyor insanlar.

Sayfa öylesine dolu ki bu siteye kazara rastlayanlardan bazıları hiç aklında olmasa da acaba ben de mi fotoğrafçılıkla uğraşsam diye düşünmeye başlıyor. Aslında sayfa her şeyi baştan başlayarak meraklılarının önüne seriyor. Analog bir fotoğraf makinesinin seçiminden tutunda fotoğraf çekmenin püf noktalarına kadar sanatçının her tecrübesi sayfaya yansıtılıyor. Biraz ilgi duyanların mutlaka görmeleri gereken siteler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.