Gündem

Çene ve diş cerrahisi

Çene ve diş cerrahisi

Çene ve diş cerrahisi,  ağız içinde yer alan bütün yumuşak dokuyu içine alan yanak,  damak,  dil,  dudak gibi dişler kemikler ve bütün bunları ilgilendiren,  bunların rahatsızlığının teşhisi sonucunda cerrahi müdahale yapılması işlemidir. Anestezi dâhil,  gerekirse genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılan cerrahi müdahalelerin olduğu ve yapıldığı bölümdür.  

20 yaş dişi nedir?

20 yaş dişleri İnsanların en fazla mustarip oldukları rahatsızlık veren büyük azı dişleridir.  Genellikle 20’li yaşlarda çıkan bu dişler,  çoğu zaman doğal pozisyonunun dışında sapma yaparak çıkamayan,  kısmen çıkan ancak çene kemiğine gömülü olduğu için de son derece rahatsızlık veren dişlerdir.  

20 yaş dişi çekilmeli midir?

20 yaş dişleri mutlaka çekilmek zorunda değildir.  Bu dişler belli zamanlarda temizlenebilir veya üzerinde bir çürük oluşmuş ise çekilmeden o bölgedeki çürük tedavi edilebilir.  Ancak bu tür dişler diğer dişler gibi diş ipi ve diş fırçası ile çok rahatlıkla temizlenmezler.  Bu dişler belli zamanlarda çok fazla rahatsız etmeye başlayınca çekilmeleri en doğru işlemdir.  20 yaş dişlerinin tamamı kesinlikle çekilmek zorunda değildir.  

Diş çekilmesinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Diş çekimi her zaman tercih edilen bir durum olmasa da ancak bazı durumlarda zorunlu hale gelir.  Çekim yapılan bölgede kanamanın devam etmemesi ve durması için o bölgeye tampon uygulanır. Ağrı kesici olarak,   doktorun önerdiği ağrı kesici dışında bir ağrı kesici kullanılmaması gerekir.

Cerrahi bir çekim yapılmışsa nelere dikkat edilmelidir?

Çene ve diş cerrahisi diğer diş çekimlerinden daha farklı olarak cerrahi müdahale edilerek anestezi altında yapılan çekimlerdir. Bu çekimlerden sonra yüksek ateş görülebilir.  Aynı zamanda kanamanın artması devam etmesi ağızda kötü koku ve rahatsız edici bir ağrı şişkinlik olabilir. 

Sürmemiş dişler çekilmeli midir?

Çene ve diş cerrahisi alanına giren sürmemiş dişlerin çekimi,  şayet diş çene kemiğinde gömülü kalmış ise yani üst tarafa çıkamamış ise bu dişler cerrahi müdahale ile veya telle bağlanarak istenilen yere doğru sürdürebilmeleri sağlanmaktadır.  

Kimlere implant yapılabilir?

İmplant gelişimini tamamlamış her yaşta kişiye yapılmaktadır.  Ancak implant yapılabilmesinin temel koşullarından biri kemik yoğunluğunun implant tedaviye cevap verecek ölçüde olmasıdır.  Bunun dışında herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunması da implant tedavisini engelleyen bir durumdur.  Yeterli kemik desteği olması durumunda herkese doktorun önerisi ile implant tedavi uygulanır. 

Ağız içinde cerrahi müdahale nasıl yapılır?

Ağız cerrahisi ameliyathane koşullarında ve dolayısıyla steril ortamda yapılmalıdır.  Genellikle lokal anestezinin o bölgeyi iğne ile uyuşturulması ile gerçekleştirilir.  Ancak bazı durumlarda ve hastaların tercihine göre bazı ağız içi cerrahi müdahaleler hastaya genel anestezi verilerek de yapılabilmektedir.  Cerrahi diş tedavisi konusunda kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir